Miejsce
Usuń filtrowanie

O sekcji:

4. Filmowy Klan Urwisów

Czwartą edycję Filmowego Klanu Urwisów, pokazów dla najmłodszych widzów Festiwalu Transatlantyk, otworzymy 3 października polską premierą najnowszej filmowej adaptacji wielokrotnie ekranizowanego Tajemniczego ogrodu. W jednej z najpiękniejszych baśni wszech czasów, mówiącej o potężnej, uzdrawiającej mocy przyjaźni, natury, wyobraźni i nadziei, zobaczymy gwiazdy wielkiego ekranu – znaną doskonale młodym widzom Julie Walters, którą pamiętamy z serii filmów o Harrym Potterze, czy o misiu Paddingtonie. W filmie (w roli wujka Mary) występuje również, nagrodzony Oscarem, Colin Firth, którego młodzi widzowie mieli okazję oglądać w musicalu Mary Poppins powraca. W roli Mary, debiutująca, dwunastoletnia Dixie Egerickx, wybrana przez producentów filmu z pośród 800 kandydatek.
W polskiej wersji językowej usłyszymy m.in Wojciecha Malajkata i Roksanę Węgiel. Za realizacyjny rozmach filmu, przepełnionego zdjęciami najpiękniejszych parków Wielkiej Brytanii, odpowiadają producenci serii o Harry’m Potterze i misiu Paddingtonie. Pokaz filmu otworzy sekcję Filmowy Klan Urwisów w sobotę 3 października (10.30, kino Światowid).

W niedzielę, 4 października (10.30, kino Światowid) zaprosimy najmłodszych urwisów, przedszkolaków, na opowieść o przygodach dobrze im znanych, (np. z lubianej serii książek), Pettsona i Findusa, którzy tym razem będą uczyć się sztuki kompromisu pomiędzy potrzebami innych a swoimi. Film to ciepłe i ważne spojrzenie na emocje najmłodszych widzów.

Innym filmem, którego nie można przegapić, prawdziwą wizualną ucztą, jest animacja Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię (Wyspa niedźwiedzi) na podstawie cenionej włoskiej książki dla dzieci autorstwa Dino Buzatti’ego. Film był pokazany w sekcji Un Certain Regard festiwalu w Cannes w roku 2019. W polskiej wersji językowej usłyszymy m.in. Andrzeja Chyrę. Seans odbędzie się 5 października (11.00, pokaz online, sala MOJeKINO 1).

Kolejną gwiazdą światowego kina, którą zobaczyć będą mogły urwisy z naszego klanu jest Rosy de Palma, odkryta przez Pedro Almodovara i doskonale znana w Polsce dzięki jego filmom. W filmie Mój brat ściga dinozaury, Rosy de Palma wciela się w ciocię Rock – ciotkę głównego bohatera. Film, zdobywca tegorocznej nagrody EFA Young Audience Award, zaprezentujemy przedpremierowo 6 października (11.00, pokaz online, sala MOJeKINO 1).

7 października (11.00, pokaz online, sala MOJeKINO 1), również przedpremierowo, zapraszamy na komedię Abe, ze znanym z kultowego serialu Stranger Things Noah Schnappem w roli głównej.

Fanom animacji polecamy również inny projekt – zrealizowany w całości przez jedną osobę – film Odległa kraina Gintsa Zilbalodisa, który nie tylko wyreżyserował ten magiczny film, ale także napisał do niego scenariusz, wyprodukował go, skomponował muzykę, a także odpowiadał za samą animację. Odległa kraina prezentowana była na kilkunastu festiwalach filmowych, w tym w Annecy, gdzie zdobyła jedną z głównych nagród (Contrechamp Award). Pokaz Odległej krainy poprzedzi premiera animowanego filmu krótkiego Papierzynka i Pająk, zrealizowanego przez specjalizującą się w animacji papierowej Eleanor Stewart oraz Douglasa Irvine’a.

Wszystkim filmom (prezentowanym stacjonarnie i online) towarzyszyć będą bezpłatne warsztaty.

Ta strona używa plików cookies w celu prawidłowego funkcjonowania, analiz i statystyk strony. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich zapisywanie.