Kalejdoskop

Vortex

vortex

Francja, Belgia, Monako

2021

135'

Opis

Twórca Nieodwracalnego, Wkraczając w pustkę i Climax przywiózł na tegoroczny festiwal w Cannes dzieło w jego filmografii unikalne. Vortex to przejmujący i cierpliwy zapis ostatnich dni życia starszego małżeństwa, w które wcielili się: legenda francuskiego kina Françoise Lebrun i kultowy reżyser kina grozy Dario Argento. Noé tym razem stawia na twardy realizm, ale nie byłby sobą, gdyby nie eksperymentował formalnie. Od początku dzieli ekran na dwie części, osobno obserwując powoli tracącą kontakt z rzeczywistością, chorą na demencję żonę oraz schorowanego męża, który nie przyjmuje do wiadomości jej stanu. Mężczyzna za wszelką cenę stara się skończyć książkę o ukochanych filmach i śnieniu w kinie. Zabiegi Gaspara Noé dają niezwykły efekt – samotność, zagubienie i niepogodzenie się ze starością zostały tu pokazane w sposób wręcz oszałamiający, co stawia Vortex na jednej półce z Miłością Hanekego czy Szeptami i krzykami Bergmana.

Twórcy

Reżyseria: Gaspar Noé

Scenariusz: Gaspar Noé

Zdjęcia: Benoît Debie

Muzyka: Ken Yasumoto

Montaż: Denis Bedlow

Obsada: Françoise Lebrun, Dario Argento, Alex Lutz

Produkcja: Rectangle Productions, Wild Bunch Distribution, Les Cinémas de la Zone, KNM, Artémis Productions, SRAB Films, Les Films Velvet, Kallouche Cinéma

Nagrody

MFF w San Sebastián 2021 Zabaltegi-Tabakalera Prize

Galeria

Ta strona używa plików cookies w celu prawidłowego funkcjonowania, analiz i statystyk strony. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich zapisywanie.