Kalejdoskop

Historia mojej żony

A feleségem története

Węgry, Niemcy, Francja, Włochy

2021

169'

Opis

Holender Jakob Störr jest kapitanem żeglugi morskiej. Jego przyjaciel sugeruje, że dobrym rozwiązaniem dla bohatera byłoby małżeństwo, które pozwoli mu się ustatkować. Spędzając czas w wytwornej paryskiej kawiarni, Störr postanawia, że ożeni się z pierwszą kobietą, która przekroczy jej próg. Tą osobą jest piękna, dystyngowana Lizzie. Kiedy mężczyzna podchodzi do jej stolika i opowiada o swoich zamiarach, początkowo jest zakłopotana. Ku zaskoczeniu wszystkich decyduje się jednak przyjąć tę propozycję. Jakob musi jednak wrócić na statek, gdzie czuje się znacznie pewniej niż na paryskich salonach. Długa rozłąka nie wpływa najlepiej na wzajemne relacje małżonków, zwłaszcza gdy w otoczeniu samotnej kobiety pojawia się majętny pisarz Dedin.

Film węgierskiej reżyserki Ildikó Enyedi to adaptacja głośnej powieści Milána Füsta. Ten stylowy melodramat z dużą pieczołowitością odtwarza realia XX-wiecznego Paryża oraz Hamburga, które stają się areną miłosnej, pełnej niespodziewanych zwrotów akcji gry w kotka i myszkę.

Twórcy

Reżyseria: Ildikó Enyedi

Scenariusz: Ildikó Enyedi

Zdjęcia: Marcell Rév

Muzyka: Ádám Balázs

Montaż: Károly Szalai

Obsada: Léa Seydoux, Gijs Naber, Louis Garrel, Sergio Rubini, Jasmine Trinca, Luna Wedler, Josef Hader

Producent : Maren Ade, Jonas Dornbach, Peggy Hall, Janine Jackowski, Ernõ Mesterházy, András Muhi, Mónika Mécs

Produkcja: Arte France Cinéma, Dorje Film, Inforg-M&M Film Kft., Komplizen Film, Pyramide Productions

Nagrody

MFF w Cannes 2021 Konkurs Główny

Galeria

Ta strona używa plików cookies w celu prawidłowego funkcjonowania, analiz i statystyk strony. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich zapisywanie.