AKTUALNOŚCI

Zwycięzcy jubileuszowego 10. Transatlantyk Festival

Znamy już wyniki wszystkich konkursów 10. Transatlantyk Festival, który jako pierwszy festiwal filmowy tej skali w czasie pandemii odbywał się zarówno online, jak i stacjonarnie. Przedstawiamy filmy, które zyskały największe uznanie festiwalowej publiczności i recenzentów, a także artystów, którzy wyjadą z Katowic z nagrodami.

 

Transatlantyk Distribution Award 2020 — Konkurs Nowe Kino

Nagrodę w konkursie głównym Festiwalu (20 000 zł) tradycyjnie przyznała publiczność. Do ostatniej chwili trwała wyrównana walka między kilkoma tytułami, ostatecznie widzowie uhonorowali produkcję

“Poufne lekcje perskiego” (“Persian Lessons”) reż. Vadim Perelman, Rosja, Niemcy, Białoruś 2020. 

Ta inspirowana prawdziwymi wydarzeniami opowieść o Gillesie, młodym Żydzie, który chcąc uniknąć śmierci w obozie koncentracyjnym udaje Persa i uczy jednego z oficerów wymyślonego przez siebie języka, jest z jednej strony przejmującą opowieścią o człowieku, który staje się strażnikiem pamięci o tych, którzy odeszli, a z drugiej – udaną próbą znalezienia nowego języka, w którym absurd i ironia jako jedyne są w stanie opisać koszmar Holocaustu. 

Dzięki nagrodzie Transatlantyk Distribution Award dystrybutor filmu będzie mógł wprowadzić tytuł do kin, aby poruszał serca widzów nie tylko w województwie śląskim, ale i w całym kraju. Wszystko to dzięki festiwalowej widowni! 

 

Konkurs Polskich Krótkich Metraży

Międzynarodowe jury w składzie Mona Tusz, Bogdan Muresanu i Laurence Boyce przyznało dwie nagrody:

Nagroda Główna w wysokości 7000 zł 

„Ballast”, reż. Daniel Howlid,

Wyróżnienie (3000 zł):

„Jestem tutaj” („I’m Here”), reż. Julia Orlik

 

W Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Transatlantyk Instant Composition Contest™ jury w składzie Joanna Kos-Krauze, Wojtek Mazolewski i Marcin Bochniak nagrodziło:

I miejsce – Michael Kornas

II miejsce – Piotr Pawlak

III miejsce – Adam Leśnierowski

Ta strona używa plików cookies w celu prawidłowego funkcjonowania, analiz i statystyk strony. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich zapisywanie.