AKTUALNOŚCI

Masterclass z Kenem Loachem – zobacz online

Zapraszamy na Masterclass z Kenem Loachem, który poprowadzi wybitny krytyk filmowy Derek Malcolm.

Masterclass rozpocznie się dziś (wtorek, 6 października) o godzinie 17:00, a streaming dostępny będzie na naszym FB.

 

Ken Loach to zdobywca dwóch Złotych Palm na Festiwalu w Cannes, wybitny brytyjski reżyser, twórca zaangażowanego społecznie kina, pięciokrotnie nagrodzony na festiwalu filmowym w Wenecji. Podczas Gali Otwarcia 10. edycji Transatlantyk Festival Ken Loach otrzymał specjalną, jubileuszową nagrodę FIPRESCI Platinum Award.

 

Ken Loach jest jednym z najwybitniejszych twórców kina społecznie zaangażowanego. Kamerę stawia wszędzie tam, gdzie widzi niesprawiedliwość, a jego spojrzenie zawsze cechuje przenikliwość i wyczuwalna pod szorstkim obrazem czułość.  Na całym świecie jego filmy przyjmowane są nader entuzjastycznie, a w ręce reżysera trafiło dotychczas wiele nagród z najważniejszych festiwali filmowych świata, w tym nagroda za całokształt twórczości na Festiwalu Filmowym w Wenecji w 1994 r.

Brytyjski reżyser nazywa siebie optymistą, choć jego filmy  mogą w pierwszej chwili sprawiać inne wrażenie. Widzowie czują jednak, że twórca popiera niepoprawny idealizm swoich bohaterów, którzy podejmują fatalne w skutkach decyzje, ale ich wybory okazują się ostatecznie swego rodzaju moralnym zwycięstwem. Mimo krytycznych poglądów na temat rzeczywistości Loach wierzy w zwycięstwo ideałów, a przede wszystkim – w ludzi, ich zdolność przetrwania i budowania trwałych więzi. W wywiadzie prasowym z 2017 r. powiedział: „Wydaje mi się, że ludzie zaczynają rozumieć, że świat nie może dalej tak funkcjonować. […] Inna rzeczywistość jest w zasięgu ręki. Czujemy, że nadeszła pora zmian”.

Ta strona używa plików cookies w celu prawidłowego funkcjonowania, analiz i statystyk strony. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich zapisywanie.