AKTUALNOŚCI

Krytycy z pierwszego piętra. Nowa generacja – podsumowanie

Minęło jak z bicza strzelił, ale za to jak owocnie! W dniach 1-5 grudnia – pod patronatem Festiwalu Transatlantyk i w gościnnej przestrzeni kina KinoGram – odbyły się warsztaty dla młodych dziennikarzy i dziennikarek filmowych KRYTYCY Z PIERWSZEGO PIĘTRA. NOWA GENERACJA. Pod okiem doświadczonych publicystów, krytyków filmowych, a przede wszystkim absolwentów poprzednich edycji warsztatów – Gabriela Krawczyka (Filmweb.pl) i Marcina Stachowicza (Dwutygodnik.com) – ośmioro uczestników miało okazję rozwijać swój warsztat pisarski oraz praktyczne umiejętności poruszania się w branży dziennikarsko-filmowej. 

Pierwszy dzień (1.12) miał bardziej wykładowy charakter. Prowadzący podzielili się z uczestniczkami własnymi doświadczeniami odnośnie do różnych form pisania o filmie, indywidualnych metod pracy, etapów procesu twórczego czy specyfiki polskich mediów publikujących teksty krytyczno-filmowe. Dużo miejsca – w trybie swobodnej dyskusji, pytań i odpowiedzi – poświęcono praktycznym aspektom wykonywania zawodu: poszukiwaniu zleceń, kontaktom z redakcjami, konkursom branżowym, organizacji miejsca i czasu pracy, strategiom radzenia sobie z niemocą twórczą, lękiem czy poczuciem izolacji. W ostatniej części spotkania uczestnicy dostali zadanie – każda z osób miała napisać recenzje dwóch wybranych filmów z repertuaru Festiwalu Transatlantyk 2021. 

W czwartek (2.12) i piątek (3.12) warsztatowcy oglądali filmy i pracowali nad tekstami. Wśród nadesłanych recenzji dominowały prace poświęcone największym festiwalowym hitom: Red Rocket Seana Bakera, Córce Maggie Gyllenhaal czy Odkupieniu Frana Kranza. Spotkanie sobotnie (4.12) zostało natomiast w całości poświęcone na omawianie zleconych tekstów. Prowadzący wskazywali na najczęściej popełniane błędy – stylistyczne i merytoryczne – wplatając je w szerszy kontekst pracy z dziełem audiowizualnym i przekładaniem tego, co postrzegane zmysłami, na słowa. Dużo miejsca przeznaczono na wskazówki praktyczne: co się udało, nad czym jeszcze popracować, w jaki sposób unikać „klisz krytyczno-filmowych”, na co zwracać uwagę w trakcie cyzelowania tekstu i tak dalej. Każda z uczestniczek otrzymała także indywidualną informację zwrotną. Ostatnia godzina – na wyraźną sugestię uczestników i uczestniczek – zeszła na doprecyzowaniu i rozszerzeniu tematów poruszanych na pierwszym spotkaniu, przede wszystkim nawiązywaniu współpracy z redakcjami oraz trudach pracy w roli tak zwanego „wolnego strzelca”.

Ta strona używa plików cookies w celu prawidłowego funkcjonowania, analiz i statystyk strony. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich zapisywanie.