AKTUALNOŚCI

Koncerty

WOJTEK MAZOLEWSKI QUINTET

Sobota, 3 października godz. 20:00
Muzeum Śląskie, budynek Łaźni
Bilety – 40 zł (dostępne w kasach Muzeum Śląskiego oraz online)

 

Podczas koncertu z materiałem z ostatniej płyty “When Angels Fall” zabrzmią nowe wykonania kompozycji legendarnego Krzysztofa Komedy. Po światowym sukcesie wcześniejszego  albumu „Polka” Mazolewski i jego grupa – czyli Oscar Török (trąbka), Marek Pospieszalski (saksofon), Grzegorz Tarwid (pianino), Kuba Janicki (perkusja), Wojtek Mazolewski (bass) – postanowili przypieczętować sukces, sięgając po ikoniczne utwory, wśród których nie zabrakło „Kołysanki” z „Dziecka Rosemary”, „Crazy Girl”, Astigmatic”, „Ja nie chcę spać” czy tematu muzycznego z kultowego filmu Romana Polańskiego „Dwaj ludzie z szafą”. Muzycy Wojciech Mazolewski Quintet przefiltrowali jednak klasyczne tematy Komedy przez własną wrażliwość, swoje muzyczne fascynacje i doświadczenia, dając im zupełnie nowe, odkrywcze brzmienie. Mazolewski i jego zespół odnaleźli doskonałą równowagę pomiędzy klasycyzującym i bardzo zdyscyplinowanym brzmieniem zespołów Komedy, a swoim unikalnym, autorskim graniem – pełnym improwizacji, energii oraz czerpiącym z tego, co wydarzyło się w jazzie w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat.

Jak podsumowuje frontman Wojciech Mazolewski Quintet: „To płyta o życiu i śmierci, o przemijaniu i nietrwałości wszystkich rzeczy, a jednocześnie o radości i pięknie świata”.

Publiczność 10. Transatlantyk Festival będzie mogła usłyszeć muzykę z tego albumu na żywo. Doświadczenie temperamentu i scenicznej energii, jaka jest znakiem rozpoznawczym kwintetu Wojciecha Mazolewskiego połączy się doskonale z odrobiną nostalgii i nieprzemijającym pięknem kompozycji Krzysztofa Komedy.

 

BIG BAND ŚLĄSKI

Środa, 7 października godz. 20.00
Muzeum Śląskie, budynek Łaźni
Bilety – 10 zł (dostępne w kasach Muzeum Śląskiego oraz online)

W wyjątkowych przestrzeniach budynku Łaźni w Muzeum Śląskim o zagra jedyny w Polsce profesjonalny big band jazzowy, czyli powstały przy Teatrze Rozrywki w Chorzowie  Big Band Śląski. Złożony z wirtuozów skład pod kierownictwem znakomitego puzonisty Grzegorz Nagórskiego to zespół, który czerpie z najlepszej tradycji jazzowego grania.

Sam Grzegorz Nagórski, uznany w Polsce i na świecie puzonista, ma w dorobku kilkadziesiąt nagranych płyt, niezliczone trasy koncertowe w Polsce i za granicą, a od roku 1996 regularnie zajmuje pierwsze miejsce w ankietach JAZZ TOP magazynu „Jazz Forum” w kategorii „najlepszy polski puzonista jazzowy”. Jest profesorem sztuk muzycznych, wykładowcą katowickiej Akademii Muzycznej. Nie dziwi zatem, że Nagórski zgromadził w Big Bandzie Śląskim niezwykle utalentowanych i doświadczonych muzyków, w większości absolwentów legendarnego już „V Wydziału” (obecnie Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach). Nagradzani na międzynarodowych konkursach, uczestniczący w prestiżowych festiwalach jazzowych, nagrywający liczące się w środowisku jazzowym płyty – oto członkowie tej orkiestry. Sekcję saksofonów tworzą: Dawid Główczewski, Daniel Bober, Jarosław Bothur, Marcin Żupański i Grzegorz Czuchaj. Trębacze to: Sławomir Firut, Krzysztof Bukowski, Klaudiusz Kłosek oraz Paweł Palcowski. Na puzonach grają: Sebastian Wieczorek, Jakub Moroń, Karol Pistelok i Piotr Krawczyk,  a w sekcji rytmicznej znaleźli się: Michał Dziewiński (perkusja), Bogusław Kaczmar (fortepian), Michał Kapczuk (kontrabas, gitara basowa) oraz Mateusz Szczypka (gitara).  Jazzowo i filmowo – koncert Big Bandu Śląskiego będzie gratką dla wszystkich miłośników dobrego kina i równie dobrej muzyki. Znakomite tematy filmowe zabrzmią pełnym pięknem swoich kompozycji, a widzowie Festiwalu Transatlantyk będą mogli oklaskiwać zespół, któremu, jeśli chodzi o energię i maestrię jazzowego grania w dużym składzie, w Polsce nie dorównuje nikt.

Ta strona używa plików cookies w celu prawidłowego funkcjonowania, analiz i statystyk strony. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich zapisywanie.