AKTUALNOŚCI

Jedyny na świecie konkurs natychmiastowej kompozycji w październiku w Katowicach. Ruszyły zgłoszenia!

Stworzony przez Jana A.P. Kaczmarka Międzynarodowy Festiwal Transatlantyk od pierwszej edycji konsekwentnie łączy dwa rodzaje sztuki: film i muzykę. Gośćmi Transatlantyku zawsze bywali wybitni twórcy obu dziedzin, jak choćby Krzysztof Penderecki, Yoko Ono czy Edward Norton. Tego roku Transatlantyk odwiedzi Ken Loach. Na styku filmu i muzyki plasuje się też jedyny w swoim rodzaju konkurs kompozytorski, który jest stałym – i niezwykle lubianym przez widzów – punktem festiwalowego programu.

 

Transatlantyk Instant Composition Contest™

To jedyny na świecie konkurs kompozycji natychmiastowej. Na jego wyjątkowość składa się kilka czynników: jest popisem wyobraźni muzycznej uczestników, pozwala zaprezentować zarówno warsztat kompozytorski, jak i umiejętności interpretacyjne, premiuje śmiałość i artystyczną odwagę pianistów, a wreszcie – daje szansę na komponowanie pod czujnym okiem samego Jana A.P. Kaczmarka, twórcy nagrodzonego Oscarem za muzykę do filmu “Marzyciel”. 

Konkurs składa się z dwóch etapów. Do pierwszego z nich przystąpić może każdy muzyk, który wypełni zgłoszenie. Zadaniem uczestników w pierwszej części jest zagranie własnej, komponowanej “tu i teraz” ilustracji muzycznej do krótkiego fragmentu filmu. Wyzwanie polega na tym, że obraz filmowy, któremu towarzyszyć ma kompozycja, pokazywany jest pianistom dopiero wtedy, kiedy siedzą już przy instrumencie. Do drugiego etapu konkursu przechodzi kilkoro wybranych przez jury uczestników. W finale, podobnie jak w pierwszym etapie, wykonują oni improwizowany i połączony z obrazem utwór fortepianowy.

 

Zgłoszenia do tegorocznej edycji konkursu już się rozpoczęły i przyjmowane są za pomocą przesłanego na adres [email protected] formularza,  który dostępny jest online. Termin przesyłania zgłoszeń upływa do 02 października 2020 r.

 

Także jurorzy ICC to każdorazowo znakomite nazwiska. W minionych edycjach Instant Composition Contest™ w jury zasiadali m.in. Johann Johannsson, Marco Beltrami, Leszek Możdżer, Andy Hill, Diane Warren czy John Debney.

Co więcej, konkurs odbywa się zawsze w znakomitych salach koncertowych. Nie inaczej będzie i tego roku: uczestniczki i uczestnicy będą mogli zaprezentować się jury i widowni na scenie Filharmonii Śląskiej im. H.M. Góreckiego. Doskonała akustyka i piękne wnętrze dopełnią estetycznych wrażeń. Mieszkańcy całego Województwa Śląskiego mogą się zatem spodziewać zachwytów na wielu poziomach. 

W tym roku laureat konkursu ICC otrzyma tytuł Transatlantyk Instant Composer 2020 oraz nagrodę główną w wysokości 10 000 zł. Nagroda druga wynosić będzie 7500 zł, a trzecia – 5000 zł. Wręczenie nagród odbędzie się 8 października 2020 r. podczas uroczystej Gali Zamknięcia Festiwalu.

 

 

Instant Composition Contest™ 2020 

 7 października 2020 r., Filharmonia Śląska im. H.M. Góreckiego w Katowicach

Regulamin: https://transatlantyk.org/regulaminy/regulamin-transatlantyk-instant-composition-contest/

Formularz zgłoszeniowy

Termin nadsyłania zgłoszeń: 2 października 2020

Ta strona używa plików cookies w celu prawidłowego funkcjonowania, analiz i statystyk strony. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich zapisywanie.