AKTUALNOŚCI

Filmowy Klan Urwisów podczas 10. edycji Transatlantyk Festival

POKAZY W KINIE

Czwartą edycję Filmowego Klanu Urwisów otworzy nie lada gratka, bo polska premiera najnowszej filmowej adaptacji wielokrotnie ekranizowanego “Tajemniczego ogrodu” (sobota, 3 października).  W jednej z najpiękniejszych baśni wszech czasów, mówiącej o potężnej, uzdrawiającej mocy przyjaźni, natury, wyobraźni i nadziei, zobaczymy gwiazdy wielkiego ekranu – znaną doskonale młodym widzom Julie Walters, którą pamiętamy z serii filmów o Harrym Potterze czy o misiu Paddingtonie. W filmie (w roli wujka Mary) występuje również nagrodzony Oscarem Colin Firth, którego młodzi widzowie mieli okazję oglądać w musicalu “Mary Poppins powraca”. W roli Mary debiutująca dwunastoletnia Dixie Egerickx, wybrana przez producentów filmu spośród 800 kandydatek. W polskiej wersji językowej usłyszymy m.in. Wojciecha Malajkata i Roksanę Węgiel. Za realizacyjny rozmach filmu, przepełnionego zdjęciami najpiękniejszych parków Wielkiej Brytanii, odpowiadają producenci Harry’ego Pottera i Paddingtona.

W niedzielę 4 października Festiwal zaprosi najmłodszych urwisów – przedszkolaki – na opowieść o przygodach dobrze im znanych (np. z lubianej serii książek) Pettsona i Findusa, którzy tym razem będą uczyć się sztuki kompromisu pomiędzy potrzebami innych a swoimi. Film “Pettson i Findus – wielka wyprowadzka” to ciepłe i ważne spojrzenie na emocje najmłodszych widzów.

POKAZY ONLINE 

Kolejną gwiazdą światowego kina, którą zobaczyć będą mogły wszystkie urwisy z naszego klanu, jest Rosy de Palma, odkryta przez Pedro Almodovara i doskonale znana w Polsce dzięki jego filmom, np. “Przerwane objęcia”, “Kika” czy “Kobiety na skraju załamania nerwowego” . W filmie “Mój brat ściga dinozaury” Rosy de Palma wciela się w ciocię Rock – ciotkę głównego bohatera. Film, zdobywca tegorocznej nagrody EFA Young Audience Award, pokazany zostanie przedpremierowo 6 października. Dzień później, 7 października, również pokaz przedpremierowy –  Transatlantyk zaprasza wszystkie dzieci na komedię “Abe” ze znanym z kultowego “Stranger Things” Noah Schnappem w roli głównej.

Innym filmem, który w ramach pokazu online Transatlantyk zaprezentuje wszystkim dzieciom (a także: dzieciom w nas) jest prawdziwa wizualna uczta, czyli animacja “Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię” (Wyspa niedźwiedzi)” na podstawie cenionej włoskiej książki dla dzieci autorstwa Dino Buzattiego. Film był pokazany w sekcji Un Certain Regard na festiwalu w Cannes w 2019 roku. W polskiej wersji językowej usłyszymy m.in. Andrzeja Chyrę.

Fanki i fani animacji docenią również inny projekt – zrealizowany w całości przez jedną osobę film “Odległa kraina” Gintsa Zilbalodisa, który nie tylko wyreżyserował ten magiczny film, ale także napisał do niego scenariusz, wyprodukował go, skomponował muzykę, a także odpowiadał za samą animację. “Odległa kraina” prezentowana była na kilkunastu festiwalach filmowych, w tym w Annecy, gdzie zdobyła jedną z głównych nagród (Contrechamp Award). Transatlantykowy pokaz (online) “Odległej krainy” poprzedzi kolejna festiwalowa premiera filmu” tym razem animowanego pt. “Papierzynka i Pająk”, zrealizowanego przez specjalizującą się w animacji papierowej Eleanor Stewart oraz Douglasa Irvine’a.

 

Wszystkim filmom (prezentowanym stacjonarnie i online) towarzyszyć będą bezpłatne warsztaty. 

Ta strona używa plików cookies w celu prawidłowego funkcjonowania, analiz i statystyk strony. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich zapisywanie.