muzyka

Wojtek Mazolewski Quintet – KONCERT

Sobota, 3 października godz. 20:00
Muzeum Śląskie, budynek Łaźni
Bilety – 40 zł (dostępne w kasach Muzeum Śląskiego oraz online)

 

Podczas koncertu z materiałem z ostatniej płyty “When Angels Fall” zabrzmią nowe wykonania kompozycji legendarnego Krzysztofa Komedy. Po światowym sukcesie wcześniejszego  albumu „Polka” Mazolewski i jego grupa – czyli Oscar Török (trąbka), Marek Pospieszalski (saksofon), Grzegorz Tarwid (pianino), Kuba Janicki (perkusja), Wojtek Mazolewski (bass) – postanowili przypieczętować sukces, sięgając po ikoniczne utwory, wśród których nie zabrakło „Kołysanki” z „Dziecka Rosemary”, „Crazy Girl”, Astigmatic”, „Ja nie chcę spać” czy tematu muzycznego z kultowego filmu Romana Polańskiego „Dwaj ludzie z szafą”. Muzycy Wojciech Mazolewski Quintet przefiltrowali jednak klasyczne tematy Komedy przez własną wrażliwość, swoje muzyczne fascynacje i doświadczenia, dając im zupełnie nowe, odkrywcze brzmienie. Mazolewski i jego zespół odnaleźli doskonałą równowagę pomiędzy klasycyzującym i bardzo zdyscyplinowanym brzmieniem zespołów Komedy, a swoim unikalnym, autorskim graniem – pełnym improwizacji, energii oraz czerpiącym z tego, co wydarzyło się w jazzie w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat.

 

Krytycy zauważają: „Mazolewskiemu udało się przenieść muzykę Komedy do XXI wiek […] w rozkołysanej zmysłową bosa novą kompozycji „Ja nie chcę spać” można usłyszeć zarówno szelest kloszowych spódnic i tupot szpilek dziewczyn, które tańczyły w klubach w latach 60. XX wieku, jak i szelest balerinek młodych kobiet, które dzisiaj chcą się zapomnieć na parkiecie”.

 

Sam Wojciech Mazolewski wspomina „Przygotowując się do tej płyty, czytałem nuty Komedy, książki i wspomnienia o nim, spotykałem się z ludźmi, którzy go znali, i odwiedzałem miejsca, gdzie mieszkał – od Poznania po Los Angeles. Chciałem poczuć, kim był i jak żył Krzysztof Komeda. To wszystko wzbogaciło ten projekt o świadomość, uczucia i emocje i powoli przynosiło efekty. Aby stworzyć oryginalny materiał, pracowaliśmy z zespołem trzy lata.”

 

Jak podsumowuje frontman Wojciech Mazolewski Quintet: „To płyta o życiu i śmierci, o przemijaniu i nietrwałości wszystkich rzeczy, a jednocześnie o radości i pięknie świata”.

Publiczność 10. Transatlantyk Festival będzie mogła usłyszeć muzykę z tego albumu na żywo. Doświadczenie temperamentu i scenicznej energii, jaka jest znakiem rozpoznawczym kwintetu Wojciecha Mazolewskiego połączy się doskonale z odrobiną nostalgii i nieprzemijającym pięknem kompozycji Krzysztofa Komedy.

Koncert Wojciech Mazolewski Quintet uświetni jubileuszową edycję Festiwalu Transatlantyk, współorganizowanego przez Muzeum Śląskie. Festiwal od samego początku łączy najlepszą muzykę i najciekawsze filmy, a najnowsza płyta kwintetu Mazolewskiego jest esencją takiego właśnie połączenia.

Ta strona używa plików cookies w celu prawidłowego funkcjonowania, analiz i statystyk strony. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich zapisywanie.