Nowe Kino

Ten dzień

One of these days

Niemcy/USA

2020

119'

Opis

Ciężarówka, symbol amerykańskiego mitu o wolności, jest wyznacznikiem statusu społecznego i niezbędną rzeczą do przemieszczania się po bezkresach USA. W małym miasteczku w Teksasie rozgrywają się zawody. Zasady są proste: dwudziestu uczestników stoi wokół nagrody – niebieskiego pick-upa. Każdy kładzie jedną rękę na pojeździe. Osoba, która wytrzyma najdłużej otrzyma auto. Co godzinę jest przerwa pięciominutowa, a co sześć piętnastominutowa. Dla biorących udział w rywalizacji zaczyna się horror. Wśród uczestników jest Kyle. Chce udowodnić swojej żonie i synowi, że pomimo biedy jest w stanie utrzymać rodzinę.

Czy pamiętacie film Sydney’a Pollacka Czyż nie dobija się koni? Tam również rządzący się brutalnymi prawami konkurs kusił wysoką nagrodą. Oparty na prawdziwych wydarzeniach Ten dzień jest gorzkim komentarzem na temat amerykańskiej pogoni za pieniądzem. Gdy zawodnicy zaczynają mieć halucynacje, nie wiemy co jest prawdą, a co ich wymysłem. To uniwersalny głos o współczesnej nierówności szans i niemożliwych do zrealizowania marzeniach społeczeństwa konsumpcyjnego.

 

Marcin Radomski

Po filmie zapraszamy na spotkanie, którego gościem będzie scenarzysta i reżyser Bastian Günther. Spotkanie poprowadzi Krzysztof Kwiatkowski.

Twórcy

Reżyseria: Bastian Günther

Scenariusz: Bastian Günther

Zdjęcia: Michael Kotschi

Muzyka: The Notwist

Montaż: Anne Fabini

Obsada: Carrie Preston, Joe Cole, Callie Hernande, Bill Callahan

Producent : Martin Heisler, Peter Veverka

Produkcja: Flare Film GmbH

Galeria

Ta strona używa plików cookies w celu prawidłowego funkcjonowania, analiz i statystyk strony. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich zapisywanie.