Nowa Energia

Jak najdalej stąd

Polska, Irlandia

2020

98'

Opis

Nastoletnia Ola ma jedno marzenie: własny samochód. Na drodze do jego realizacji stoi kilka przeszkód –przede wszystkim dziewczyna oblewa kolejny egzamin na prawo jazdy. Wkrótce dowiaduje się, że jej ojciec, który od lat mieszka w Irlandii i miał jej to auto kupić, zginął w wypadku na budowie. Ola rusza po jego ciało – jej matka musi zostać w domu z niepełnosprawnym synem – ale przede wszystkim chce odnaleźć obiecane pieniądze na zakup auta. Drugi film Piotra Domalewskiego, podobnie jak debiutancka „Cicha noc” to skromna, pozornie odarta z efektowności opowieść o relacjach rodzinnych. Ton nadaje im emigracja zarobkowa ojca – jednego z setek tysięcy rodziców – którzy wyjechali na zachód po tym, jak Polska dołączyła do Unii Europejskiej. Rozłąka i samotność to pakiet, jaki dostaje nastoletnia Ola (wyśmienita debiutantka Zofia Stafiej) wchodząc w dorosłe życie. Domalewski, podobnie jak jego ulubiony reżyser Ken Loach, buduje opowieść z drobnych gestów, spojrzeń i znaków, nasycając film ciepłym, empatycznym zainteresowaniem bohaterami.  Film będzie miał światową premierę na festiwalu San Sebastian.

Po filmie “Jak najdalej stąd” widzowie zobaczą etiudę Piotra Domalewskiego “Obcy” z 2013 roku – czas trwania 24′

Do małej podlaskiej wsi przyjeżdża Obcy i chce obejrzeć grunty po dawnym PGR. Jego przyjazd budzi niepokój u lokalnych mieszkańców. Zainspirowane powieścią Roberta Musila Człowiek bez właściwości.

Po filmach zapraszamy na spotkanie z reżyserem Piotrem Domalewskim, które poprowadzi Rafał Pawłowski.

Twórcy

Reżyseria: Piotr Domalewski

Scenariusz: Piotr Domalewski

Zdjęcia: Piotr Sobociński jr.

Muzyka: Hania Rani

Montaż: Agnieszka Glińska

Obsada: Zofia Stafiej, Kinga Preis, Arkadiusz Jakubik

Producent : Jan Kwieciński, Julie Ryan

Produkcja: Akson Studio, MK1 Production

Galeria

Ta strona używa plików cookies w celu prawidłowego funkcjonowania, analiz i statystyk strony. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich zapisywanie.