Nowe Kino

Dzieci słońca

Khorshid / Sun Children

Iran

2020

99'

Opis

Tak jak w swoich najwybitniejszych dokonaniach – Kolorach raju i Dzieciach niebios Majid Majidi wraca do portretowania małoletnich bohaterów (Rouhollah Zamani za rolę jednego z nich dostał w Wenecji nagrodą Mastroianniego). W tamtych filmach jednak musieli mierzyć się z nieprzystającymi do ich wieku problemami, bo z pomocą zaklętej w nich metafory reżyser starał się opowiadać o aktualnej kondycji społeczeństwa. Z Dzieci słońca o współczesnym Iranie też można się sporo dowiedzieć, choćby tego, że nie radzi on sobie z narkotykami oraz asymilacją uciekinierów wojennych z Afganistanu. Ale już dzieciom pozwala się tu być dziećmi – przynajmniej po części. Oglądamy perypetie czterech wychowanków ulicy, którym marzy się skarb ukryty w podziemiach socjalnej szkoły. Majidi czerpie z najlepszych tradycji powieści łotrzykowskiej i wzorem Karola Dickensa brutalnie zderza świat dziecięcej wyobraźni z zupełnie nieromantyczną rzeczywistością. Dickens krytykował głuchy na marginalizowane jednostki kapitalizm. Majidi pokazuje, że od jego czasów niewiele się zmieniło. 

 

Artur Zaborski

Po filmie zapraszamy na spotkanie, którego gościem będzie reżyser Majid Majidi. Spotkanie poprowadzi Artur Zaborski.

Twórcy

Reżyseria: Majid Majidi

Scenariusz: Majid Majidi, Nima Javidi

Zdjęcia: Houman Behmanesh

Muzyka: Ramin Kousha

Montaż: Hassan Hassandoust

Obsada: Ali Nasirian, Javad Ezzati, Tannaz Tabatabaie, Rouhollah Zamani, Seyed Mohammad Mehdi Mousavi Fard, Shamila Shirzad

Producent : Majid Majidi, Amir Banan

Produkcja: Majidi Film Production

Nagrody

Marcello Mastrioanno Award (Venice Film Festival 2020) Roohollah Zamani

Galeria

Ta strona używa plików cookies w celu prawidłowego funkcjonowania, analiz i statystyk strony. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich zapisywanie.